Jaki SUV do 50 tys. zł wybrać? Ranking modeli i pułapki zakupu

Jaki SUV do 50 tys. zł wybrać? Ranking modeli i pułapki zakupu

Spis treści

  1. Porównanie SUV-ów dostępnych za maksymalnie 50 tys. zł
  2. Dacia Duster: prosty SUV z opcjonalnym napędem 4×4
  3. Kia Sportage III i Hyundai ix35: przestrzeń za rozsądną cenę
  4. Nissan Qashqai II: miejski crossover wymagający dokładnej kontroli
  5. Ford Kuga II: dobre prowadzenie, ale ryzykowne silniki i skrzynie
  6. Mazda CX-5 I: przyjemna jazda i diesle wymagające szczególnej uwagi
  7. Toyota RAV4 IV: ceniona, lecz trudna do znalezienia w budżecie

Zakup SUV-a za 50 tys. zł może być dobrym sposobem na połączenie przestronności, wygody i wyższej pozycji za kierownicą, ale wybór używanego auta w tym budżecie wymaga rozwagi. W artykule przedstawiam ranking modeli, które warto wziąć pod uwagę, oraz podpowiadam, jak dopasować samochód do swoich potrzeb. Zwracam też uwagę na typowe pułapki zakupu i kwestie, które warto sprawdzić przed podpisaniem umowy.

Wyróżnione informacje:
  • Za 50 tys. zł wybierzesz między młodszym miejskim SUV-em a starszym, przestronniejszym autem.
  • Duster sprawdzi się na gorszych drogach, a Sportage i ix35 oferują dużo miejsca.
  • Qashqai i Kuga warto dokładnie sprawdzić pod kątem silnika oraz skrzyni biegów.
  • Do jazdy miejskiej rozważ benzynę; diesle wymagają kontroli DPF-u i historii serwisowej.
  • Zweryfikuj przebieg, napęd 4×4 i ewentualne naprawy powypadkowe.
  • Zleć niezależne oględziny i zostaw kilka tysięcy złotych na serwis oraz naprawy.

Szukając SUV-a za maksymalnie 50 tys. zł, porównuję nie tylko rocznik i wygląd, lecz także spalanie, koszty serwisu, przestrzeń, wyposażenie i pojemność bagażnika. W tym budżecie znajdę miejskie modele z lat 2015–2018 oraz większe, starsze auta. Dlatego sprawdzam również silniki, skrzynie biegów, historię serwisową i typowe usterki. W rankingu uwzględniam modele, które realnie można kupić za tę kwotę, a nie tylko egzemplarze z kusząco niską ceną w ogłoszeniu.

Przed zakupem sprawdzam korozję, ślady powypadkowe oraz działanie napędu 4×4, automatycznej skrzyni i filtra DPF. Ponadto odkładam co najmniej kilka tysięcy złotych na przegląd startowy i naprawy. Dzięki dokładnej weryfikacji mogę ocenić, które modele warto rozważyć, komu najlepiej posłużą i jakie pułapki kryją się za pozornie świetną okazją.

Porównanie SUV-ów dostępnych za maksymalnie 50 tys. zł

Model Roczniki w budżecie Silniki i napęd Przestrzeń i bagażnik Najważniejsze zalety Na co uważać przed zakupem
Dacia Duster 2013–2018 Benzynowy 1.6 (105–115 KM), diesel 1.5 dCi; napęd przedni lub 4×4 Prześwit ok. 20–21 cm; bagażnik ok. 475 l w wersji przednionapędowej i 408 l w 4×4 Prosta konstrukcja, przestronna kabina, duży prześwit i dobre możliwości jazdy poza asfaltem Sprawdzić sprzęgło, skrzynię, zawieszenie i wycieki; w dieslu także wtrysk i DPF. Dokładnie ocenić stan napędu 4×4.
Kia Sportage III i Hyundai ix35 2010–2015 Benzynowy 1.6 GDI (ok. 135 KM), diesle 1.7 CRDi (115 KM) i 2.0 CRDi (136 lub 184 KM); dostępne AWD i automat Długość ok. 4,4 m; bagażnik 465–591 l; wygodne miejsce dla dorosłych z tyłu Przestronne wnętrze, praktyczność i szeroki wybór egzemplarzy; Sportage wyróżnia się stylistyką, a ix35 ma łagodniejsze linie W dieslu skontrolować DPF, koło dwumasowe, zawieszenie i historię wymian oleju. Ważniejszy jest udokumentowany serwis niż niska cena.
Nissan Qashqai II 2014–2017 Benzynowe 1.2 DIG-T i 1.6 DIG-T, diesle 1.5 i 1.6 dCi; w wybranych wersjach CVT Długość 4,38 m; bagażnik 430 l Podwyższona pozycja za kierownicą, oszczędne silniki i praktyczność w mieście Sprawdzić zużycie oleju, wymianę rozrządu i serwis DPF. Dokładnie ocenić pracę CVT, silnika i zawieszenia oraz zweryfikować przebieg.
Ford Kuga II 2012–2019 Benzynowe 1.6 i 1.5 EcoBoost, diesel 2.0 TDCi; dostępne różne skrzynie biegów Miejsce dla czterech dorosłych; bagażnik ok. 456 l Pewne prowadzenie, precyzyjny układ kierowniczy i dobrze zestrojone zawieszenie W EcoBoost sprawdzić układ chłodzenia i serwis. W dieslu skontrolować DPF, EGR, turbosprężarkę i koło dwumasowe. Automat PowerShift wymaga potwierdzonego serwisu.
Mazda CX-5 I 2012–2017 Benzynowe 2.0 (160 lub 165 KM), diesle 2.2 (150 lub 175 KM); napęd przedni lub AWD, skrzynia manualna lub automatyczna Pojemność bagażnika nie została podana Precyzyjne prowadzenie, dobrze zestrojone zawieszenie i nowocześnie wyglądające wnętrze Sprawdzić przebieg, nadwozie i historię wymian oleju. W dieslu 2.2 skontrolować DPF, turbosprężarkę, wtrysk i rozrząd; do jazdy miejskiej lepszym wyborem może być benzyna 2.0.
Toyota RAV4 IV 2012–2018, w budżecie głównie egzemplarze z początku produkcji Benzynowy 2.0 (ok. 151 KM), diesle 2.0 i 2.2; wybrane wersje z AWD Przestronne wnętrze; bagażnik ok. 547 l Praktyczne i cenione auto, wygodna pozycja za kierownicą oraz duży bagażnik W budżecie mogą dominować auta z większym przebiegiem i skromnym wyposażeniem. Sprawdzić historię, skrzynię, sprzęgło, zawieszenie, napęd AWD i ewentualne naprawy powypadkowe.

Dacia Duster: prosty SUV z opcjonalnym napędem 4×4

Dacia Duster to rozsądny wybór, jeśli szukam SUV-a do 50 tys. zł i nie zależy mi na prestiżowej marce. W tym budżecie znajdę głównie auta z lat 2013–2018, z przebiegiem około 100–180 tys. km. Często mają prosty silnik benzynowy 1.6 o mocy 105–115 KM, choć trafiają się też diesle 1.5 dCi. Duster nie zachwyca miękkimi plastikami ani wyciszeniem, ale oferuje przestronną kabinę, liczne schowki i prześwit około 20–21 cm. Ponadto bagażnik wersji przednionapędowej mieści około 475 l, co zwykle wystarcza na rodzinny wyjazd.

Jeśli często zjeżdżam z asfaltu, wybieram wersję 4×4. Mogę ustawić napęd na przednie koła, tryb automatyczny lub blokadę, która pomaga na śniegu, błocie i stromych dojazdach. Ta odmiana ma jednak mniejszy bagażnik — około 408 l — i może kosztować więcej, dlatego dokładnie sprawdzam jej stan. Przed zakupem oceniam sprzęgło, skrzynię biegów, zawieszenie i ewentualne wycieki; w dieslu kontroluję też układ wtryskowy oraz filtr cząstek stałych. Duster nie jest luksusowy, ale za rozsądną cenę oferuje prostą konstrukcję i możliwości, których brakuje wielu miejskim SUV-om.

Kia Sportage III i Hyundai ix35: przestrzeń za rozsądną cenę

Kia Sportage III i Hyundai ix35 to bliźniacze SUV-y z lat 2010–2015, dlatego za maksymalnie 50 tys. Jeżeli ciekawi cię ta tematyka, sprawdź, czy lepiej kupić nowego czy używanego SUV-a. zł można wybierać spośród wielu egzemplarzy obu marek. Samochody mają około 4,4 m długości, rozstaw osi 2,64 m i bagażniki o pojemności 465–591 l, zależnie od wersji i metody pomiaru. Z tyłu wygodnie usiądą dorośli, a wyższa pozycja za kierownicą ułatwia wsiadanie i poprawia widoczność. Sportage przyciąga wyrazistą stylistyką, natomiast ix35 ma łagodniejsze linie — pod względem praktyczności oferują jednak podobne zalety.

Używane SUV-y

Najważniejsze kwestie, które warto uwzględnić przy wyborze tych modeli, to:

  • benzynowy silnik 1.6 GDI o mocy około 135 KM lub diesel 1.7 CRDi (115 KM) albo 2.0 CRDi (136 lub 184 KM);
  • dostępność napędu na cztery koła i automatycznej skrzyni biegów;
  • kontrola filtra DPF, sprzęgła z kołem dwumasowym, zawieszenia oraz historii wymian oleju w dieslach;
  • stan techniczny i udokumentowany serwis ważniejsze niż najniższa cena w ogłoszeniu.

Przy zakupie warto postawić na zadbany samochód z udokumentowanym serwisem, a nie najtańszy egzemplarz z ogłoszenia. Do wyboru są benzynowe silniki 1.6 GDI o mocy około 135 KM oraz diesle 1.7 CRDi (115 KM) i 2.0 CRDi (136 lub 184 KM); dostępne bywają także napęd na cztery koła i automatyczna skrzynia biegów. Do jazdy po mieście lepiej sprawdzi się benzyna, a na dłuższe trasy — diesel. W tym drugim przypadku należy skontrolować filtr DPF, sprzęgło z kołem dwumasowym, zawieszenie i historię wymian oleju. Za 40–50 tys. zł można znaleźć późne roczniki w dobrym stanie, jednak przed zakupem warto zlecić przegląd warsztatowi, ponieważ naprawa zaniedbań szybko pochłonie pozorną oszczędność. Jeśli szukasz podobnych treści to sprawdź, na co uważać przy zakupie BMW M140i.

Nissan Qashqai II: miejski crossover wymagający dokładnej kontroli

Nissan Qashqai II (J11, produkowany od 2013 r.) to popularny kompaktowy crossover. Za około 50 tys. zł najczęściej znajdziesz auta z lat 2014–2017, z przebiegiem 120–200 tys. km. Nadwozie mierzy 4,38 m, a bagażnik mieści 430 l. Podwyższona pozycja za kierownicą i oszczędne silniki sprawdzają się w mieście. Przed zakupem sprawdź benzynowe 1.2 DIG-T i 1.6 DIG-T oraz diesle 1.5 i 1.6 dCi: zużycie oleju, historię wymiany rozrządu i serwis filtra DPF. W wersjach z CVT dokładnie oceń pracę skrzyni, ponieważ jej naprawa może mocno obciążyć budżet.

Nie kieruj się wyłącznie dobrym stanem lakieru ani bogatym wyposażeniem. Podczas jazdy próbnej sprawdź, czy silnik pracuje równo, skrzynia reaguje bez opóźnień, a zawieszenie nie stuka i auto nie szarpie. Następnie poproś o kontrolę wycieków, luzów i hamulców na podnośniku. Zweryfikuj też przebieg oraz faktury serwisowe — miejskie 120 tys. km może oznaczać większe zużycie niż trasowe 180 tys. km. Przed zakupem dobrze utrzymanego, wygodnego i praktycznego Qashqaia przeznacz kilkaset złotych na niezależne oględziny oraz diagnostykę komputerową.

Ford Kuga II: dobre prowadzenie, ale ryzykowne silniki i skrzynie

Ranking SUV-ów

Ford Kuga II z lat 2012–2019 to ciekawy SUV do 50 tys. zł. Precyzyjny układ kierowniczy i dobrze zestrojone zawieszenie zapewniają pewną jazdę, a nadwozie nie przechyla się nadmiernie w zakrętach. W kabinie wygodnie usiądą cztery dorosłe osoby, zaś bagażnik mieści około 456 l. Zadbane auta z końca produkcji kosztują zwykle blisko 50 tys. zł; tańsze egzemplarze często mają większy przebieg lub wymagają napraw.

SUV do 50 tys. zł

Przed zakupem sprawdź silnik i skrzynię, ponieważ ich naprawy mogą sporo kosztować. W benzynowych jednostkach 1.6 EcoBoost i 1.5 EcoBoost skontroluj układ chłodzenia oraz historię serwisową. Diesle 2.0 TDCi mogą wymagać napraw DPF-u, EGR-u, turbosprężarki lub koła dwumasowego. Uważnie oceń też automat PowerShift: szarpanie, opóźniona zmiana biegów albo brak rachunków za regularny serwis to powód, by zrezygnować z auta. Przed podpisaniem umowy zleć diagnostykę komputerową, jazdę próbną na zimnym i rozgrzanym silniku oraz oględziny w warsztacie.

Mazda CX-5 I: przyjemna jazda i diesle wymagające szczególnej uwagi

Mazda CX-5 pierwszej generacji (2012–2017) to ciekawy SUV za około 50 tys. Coś dla zainteresowanych tematem: sprawdź, która wersja GLC 2026 ma sens. zł. Oferuje precyzyjny układ kierowniczy, dobrze zestrojone zawieszenie i wnętrze, które nie wygląda przestarzale. W ogłoszeniach dominują benzynowe silniki 2.0 o mocy 160 lub 165 KM oraz diesle 2.2 o mocy 150 lub 175 KM. Można też znaleźć wersje z napędem na przednie lub wszystkie koła oraz 6-biegową skrzynią manualną albo automatyczną. Przed zakupem sprawdź historię serwisową, przebieg i stan nadwozia, bo wiele aut w tej cenie ma za sobą ponad 150–200 tys. km.

Przed zakupem Mazdy CX-5 warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii:

  • historię serwisową i regularność wymian oleju;
  • rzeczywisty przebieg oraz stan nadwozia;
  • rodzaj silnika, skrzyni biegów i napędu dopasowany do potrzeb;
  • w dieslu 2.2 Skyactiv-D — stan filtra DPF, turbosprężarki, układu wtryskowego i rozrządu.

Szczególną ostrożność zachowaj przy dieslu 2.2 Skyactiv-D. Jest oszczędny i elastyczny, ale jazda na krótkich trasach sprzyja problemom z filtrem DPF, a zaniedbania serwisowe mogą prowadzić do kosztownych usterek turbosprężarki, układu wtryskowego lub rozrządu. Dlatego przed zakupem zleć diagnostykę komputerową, sprawdź poziom i stan oleju oraz historię jego wymian, a także ustal, czy samochód regularnie pokonywał dłuższe odcinki. Jeśli jeździsz głównie po mieście, rozważ benzynowe 2.0: zużywa więcej paliwa, ale zwykle zapewnia spokojniejszą eksploatację i przyjemną jazdę.

Toyota RAV4 IV: ceniona, lecz trudna do znalezienia w budżecie

Toyota RAV4 IV z lat 2012–2018 oferuje przestronne wnętrze, wygodną pozycję za kierownicą i bagażnik o pojemności około 547 l. Jednak za mniej niż 50 tys. zł najczęściej znajdziesz egzemplarz z początku produkcji, większym przebiegiem i skromnym wyposażeniem. Zadbane auta z udokumentowaną historią kosztują więcej, dlatego sam budżet nie gwarantuje bezproblemowego zakupu.

Do wyboru są benzynowe silniki 2.0 o mocy około 151 KM oraz diesle 2.0 i 2.2; niektóre wersje mają napęd na cztery koła. Przed zakupem sprawdź historię serwisową, skrzynię biegów, sprzęgło, napęd AWD i zawieszenie, a także poszukaj śladów napraw powypadkowych. Nie odrzucaj auta z przebiegiem ponad 200 tys. km, jeśli ma wiarygodną dokumentację i jest w dobrym stanie. Z kolei wyjątkowo tanie oferty bez jasnej historii traktuj ostrożnie. RAV4 IV to praktyczny i trwały wybór, ale przy budżecie 50 tys. zł uzbrój się w cierpliwość i odłóż część pieniędzy na przegląd oraz naprawy.

Ciekawostka: RAV4 IV z napędem AWD może mieć większe koszty eksploatacji niż wersja przednionapędowa, dlatego przed zakupem warto sprawdzić nie tylko działanie napędu, lecz także historię wymiany oleju w tylnym mechanizmie różnicowym.

Źródła:

  1. https://www.pzpm.org.pl/pl/layout/set/print/content/download/19611/243429/file/Raport_PZPM_2025-26_caly_lekki.pdf
  2. https://www.otomoto.pl/news/kompaktowe-suv-y-za-40-50-tys-zl-top-5
  3. https://assets.adac.de/Autodatenbank/GWInfo/gw0307-dacia-duster-2010-2017-diesel-bericht.pdf
  4. https://assets.adac.de/Autodatenbank/GWInfo/gw0304-kia-sportage-2010-2016-bericht.pdf
  5. https://assets.adac.de/image/upload/w_120/Autodatenbank/GWInfo/gw0383-nissan-qashqai-seit-2014-benziner-bericht.pdf
  6. https://www.auto-swiat.pl/uzywane/co-warto-kupic/jakiego-suv-a-do-50-tys-zl-kupic-mechanik-wybral-nam-cztery-maja-najmniej-awarii/czx01bg
  7. https://assets.adac.de/Autodatenbank/GWInfo/gw0302-mazda-cx-5-2012-2017-bericht.pdf
  8. https://www.otomoto.pl/news/uzywana-toyota-rav4-iv-jaki-silnik
  9. https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/unfall-schaden-panne/adac-pannenstatistik-2026/

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Jaki SUV można kupić za maksymalnie 50 tys. zł?

Warto rozważyć m.in. Dacię Duster z lat 2013–2018, Kię Sportage III, Hyundaia ix35, Nissana Qashqaia II, Forda Kugę II, Mazdę CX-5 I lub Toyotę RAV4 IV. Wybór zależy od potrzeb: Duster sprawdzi się poza asfaltem, a Sportage i ix35 oferują przestronne wnętrza.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem używanego SUV-a?

Sprawdź historię serwisową, rzeczywisty przebieg, korozję, ślady napraw powypadkowych i stan zawieszenia. Skontroluj też silnik oraz działanie napędu 4×4, automatycznej skrzyni i filtra DPF, jeśli auto jest w nie wyposażone.

Jaki SUV do 50 tys. zł najlepiej sprawdzi się w mieście?

Do jazdy miejskiej można rozważyć Nissana Qashqaia II lub benzynową Mazdę CX-5 z silnikiem 2.0. Przy częstych krótkich trasach benzyna może być rozsądniejsza niż diesel, w którym mogą pojawić się problemy z filtrem DPF.

Czy warto kupić SUV-a z napędem 4×4?

Napęd 4×4 może być przydatny na śniegu, błocie i stromych dojazdach, ale zwiększa znaczenie dokładnej kontroli technicznej. Przed zakupem sprawdź jego działanie i historię serwisową, a także uwzględnij możliwe wyższe koszty eksploatacji.

Ile pieniędzy odłożyć na naprawy po zakupie SUV-a?

Warto zostawić co najmniej kilka tysięcy złotych na przegląd startowy i ewentualne naprawy. Przed podpisaniem umowy dobrze też zapłacić za niezależne oględziny, jazdę próbną i diagnostykę komputerową.

Tagi:
  • SUV do 50 tys. zł
  • Używane SUV-y
  • Ranking SUV-ów
  • Zakup używanego samochodu
  • SUV-y i crossovery
Ładowanie ocen...

Komentarze

Ładowanie komentarzy...

W podobnym tonie

Auta z USA – kiedy import się opłaca i jak uniknąć drogich błędów?

Auta z USA – kiedy import się opłaca i jak uniknąć drogich błędów?

Import auta z USA może być sposobem na znalezienie dobrze wyposażonego samochodu w atrakcyjnej cenie, ale sama kwota zakupu n...

Volvo Gdańsk – oferta modeli i jazda próbna | Volvo Drywa

Volvo Gdańsk – oferta modeli i jazda próbna | Volvo Drywa

Szukając nowego Volvo w Gdańsku, najpierw sprawdziłem, jakie modele oferuje salon Volvo Drywa. Znajdują się wśród nich miejsk...

Najbardziej opłacalne auta z salonu: ranking i realne koszty w 2026 roku

Najbardziej opłacalne auta z salonu: ranking i realne koszty w 2026 roku

Wybierając samochód w dzisiejszych czasach, musimy brać pod uwagę nie tylko estetykę i markę, ale przede wszystkim koszty jeg...